A heredaganatok

Tartalomjegyzék

A hererák a herékben, a férfi nemi szervek rendszeréhez tartozó szervekben kifejlődő rákok. A hererák ma egyike a legmagasabb gyógyulási arányt mutató rákoknak: a gyógyulási arány meghaladja a 90%-ot, sőt lényegében a 100%-ot is elérheti. Ugyanakkor még húsz évvel ezelőtt halálos betegség volt.


1. A heredaganatokról általában

Heredaganatoknak a here állományából kifejlődő rosszindulatú elváltozásokat nevezzük. A herék élettani körülmények között herezacskóban helyezkednek el, fő funkciói közé tartozik a férfi nemi hormon (tesztoszteron), valamint a hím ivarsejtek (spermiumok) termelése. A heredaganatok előfordulása ritka, azonban korai felismerésük és kezelésük kiemelt jelentőségű, mivel a kezdeti stádiumban diagnosztizált folyamatok gyógyhajlama igen jó. 


2. Előfordulás

A here rosszindulatú folyamatai a ritka daganatok közé tartoznak, a nemzetközi statisztikák szerint előfordulása évi 5-10 eset/100 000 fő, Magyarországon a Nemzeti Rákregiszter adatai alapján évente átlagosan 600 férfinél diagnosztizálják. Jellemzően a fiatalabb férfiak (20-40 év) érintettek, ám a megbetegedés bármilyen életkorban előfordulhat.


3. A daganat kialakulása, kockázati tényezők

A hererák kialakulásának pontos folyamata nem ismert egészében, de az elmondható, hogy a sejtek egy csoportja kikerül a sejtosztódás szabályzása alól és korlátlan szaporodásba kezd.

A legnagyobb kockázati tényező a rejtettheréjűség (a here leszállási zavara), ám szerepet játszhat a herét ért korábbi trauma, a fertőzések okozta herezsugorodás, valamint a herék fejlődésének zavara.


4. Tünetek

A heredaganatok legjellemzőbb tünete a here megnagyobbodása vagy tömött csomó megjelenése a herén. Az elváltozás általában fájdalmatlan, de néha tompa fájdalom, diszkomfort érzés hívja fel a figyelmet a betegségre. Hormontermelő heredaganatok esetén előfordulhat az emlők megnagyobbodása, feszülése.

 

5. Diagnosztika

A kivizsgálás első lépése a fizikális vizsgálat, ez magában foglalja a herék, herefüggelékek, ondózsinór és a has megtapintását. Ezt követi a herék ultrahang vizsgálata, melynek során további információ nyerhető a térfoglaló folyamat szerkezetével, pontos elhelyezkedésével kapcsolatban. Ezen felül mind a diagnosztikában, mind az utánkövetésben fontos szerepe van a tumormarker szintek (LDH, AFP, béta-hCG) vérből való meghatározásának.

Tudni kell azonban, hogy a daganatok csaknem fele nem termel ilyen anyagokat.
Végső diagnózishoz és a daganat pontos szövettani típusának meghatározásához minden esetben here radikális eltávolítása szükséges.

Amint a daganat kórismézésre került, meg kell határozni a kiterjedését (stádiumát), ennek céljából mellkasi-hasi-kismedencei képalkotó vizsgálat - általában kontrasztanyagos CT - végzése szükséges. Segítségével meghatározható a daganat esetleges herén kívüli terjedése, a nyirokcsomó- vagy egyéb szervi érintettség.


6. A heredaganatok szövettani típusai

Az eltávolított here minden esetben szövettani feldolgozásra és vizsgálatra kerül a patológus által, ekkor kerül meghatározásra a pontos szövettani típus. A heredaganatok alapvetően két altípusba sorolhatóak:

  • Seminoma:a seminomák bármely életkorban előfordulhatnak, általánosságban elmondható, hogy kevésbé agresszívak, mint a nonseminomák.
  • Nonseminoma: ezen daganatok fiatalabb életkorban jelentkeznek, gyors növekedést és korai áttétképződést mutatnak. Több szövettani altípus tartozik ebbe a csoportba, úgymint a choriocarcinoma, embryonalis carcinoma, teratoma és a yolk sac tumor és számos egyéb daganat.

7. A heredaganatok kezelése és követése

A heredaganatok kezelése összetett feladat, ideális esetben több szakember közreműködésével valósul meg (patológus, urológus, onkológus, sugárterapeuta). A kezelést meghatározza a szövettani típus, a daganat stádiuma, a beteg általános állapota és személyes preferenciái.

Műtéti megoldás:

  • Hereeltávolítás (magas semicastratio): a here és az ondózsinór eltávolítása az első választandó kezelés, mely egyrészről diagnosztikus másrészt terápiás értékű lehet a betegség korai stádiumaiban. Mivel a műtét után a nemzőképesség csökkenhet, ezért lehetőség van a hímivarsejtek fagyasztására a beavatkozást megelőzően (ún. cryopreservatio). Ezen felül a beteg kérésére hereprotézis ültethető be az eltávolított here helyére. A műtét során apró (3-4cm-s) metszést ejtünk a lágyéki régióban és azon keresztül távolítjuk el a szervet, a gyógyulás rendszerint gyors, általában már a műtétet követő napon otthonába távozhat a páciens.
  • Nyirokcsomó eltávolítás (retroperitonealis lymphadenectomia - RLA): amennyiben a heredaganat nyirokcsomó áttétet ad, úgy szükség lehet azok sebészi eltávolítására is. A műtét során hasi behatolásból eltávolíthatók az érintett nyirokcsomók. A beavatkozás során minden körültekintés ellenére is előfordulhat idegsérülés, mely az ejakuláció zavarát okozhatja.

Sugárkezelés
Sugárkezelés során azt értjük, amikor a sejtekre káros hatással bíró ionizáló sugarakat a daganat elpusztítására használjuk fel. A kezelést régebben a seminoma típusú daganatok bizonyos eseteiben használták. Késői szövődményei miatt ma már nagyon ritkán alkalmazott eljárás. A sugárkezelés nem jár fájdalommal, ám azt követően jelentkezhetnek mellékhatások úgymint a hányinger, hányás, fáradékonyság, bőrpanaszok (bőrpír, irritáció), csökkent hímivarsejt szám, melyek megfelelő orvosi segítséggel jól kezelhetőek.

Kemoterápia
Kemoterápia alatt azt értjük, amikor különböző gyógyszerek alkalmazásával érjük el a daganatsejtek pusztulását. Általában áttétet adó daganatok esetén használatosak, az vénásan alkalmazott szerek a vérkeringés által eljutnak a test bármely részében lévő daganatsejtekhez és elpusztítják azokat. A kemoterápiást kezelést csak erre specializálódott onkológiai központokban végzik, kórházi befekvés általában csak első alkalommal szükséges, azt követően elég csak a kezelés idejére megjelennie a betegnek. A különböző alkalmazott szereknek eltérhetnek a mellékhatásaik, de a betegek leggyakrabban fáradékonyságot, hajhullást és hányingert panaszolnak. Fontos megemlíteni, hogy a kezelés kapcsán betegek fogékonyabbá válnak a különböző fertőzésekre, ezért mind a páciens, mind a környezete részéről fokozott elővigyázatosság szükséges a lázas állapot megelőzésének céljából.