A vesét alkotó szövetekből kiinduló daganatokat hívjuk vesetumoroknak. Megkülönböztetünk jóindulatú és rosszindulatú elváltozásokat. A vesedaganatok klinikai jelentőségét az adja, hogy az esetek 50%-ában tünetmentesek és véletlenszerűen kerülnek felfedezésre.


1. A veséről általában

Anatómiája

A vese páros szerv, amely a gerinc két oldalán helyezkedik el, az utolsó hát- és a felső két ágyékcsigolya magasságában. A máj elhelyezkedése miatt a jobb vese egy fél csigolyatesttel lejjebb helyezkedik el. Egy vese tömege 130–140 gr, bab alakú, a függőlegeshez közel álló hossztengellyel. A veséket kéreg- és velőállományra osztjuk. A középső harmadukban helyezkedik el a vesekapu, melyben találhatók a szervet ellátó erek és a húgyvezeték is innen ered.

Ebben a tanulási egységben a vesemedence- és a vesevezeték-daganat epidemiológiájának, tüneteinek és diagnosztikájának, valamint a kezelési lehetőségek áttekintése a cél egy beteg esetének bemutatásán keresztül. A felhasználó a fejezet feldolgozása után tisztában lesz a kezelés helyes megválasztásához szükséges lépésekkel.


1. A felsőüregrendszeri daganatokról általában

A vesemedence és a húgyvezeték rosszindulatú elváltozásait soroljuk a felsőüregrendszeri daganatok közé. Előfordulásuk ritka, azonban fontos beszélni róla a korán megjelenő tünet, de nehézkes diagnosztika miatt. 

A húgyhólyagrákos esetek a rosszindulatú daganatoknak mintegy 2%-át teszik ki. Férfiakban 2,5-3-szor gyakoribb, mint nőkben. Főként idősebb (50-70 év) korban fordul elő, de fiatalabbakban is jelentkezhet. Számos olyan környezeti tényező (pl. dohányzás) ismert, amely a húgyhólyagrák kialakulásában szerepet játszik és annak kockázatát nagymértékben növeli. Korai felismerés esetén gyógyítása terén kedvező eredmények érhetők el.


1. A húgyhólyagrákról általában

A húgyhólyag a kismedencében elhelyezkedő izmos falú, üreges szerv, mely a vesékből érkező vizeletet tárolja. A húgyhólyagrák kialakulásakor a húgyhólyag felületes nyálkahártyájában vagy mélyebb izomrétegében kóros szövetszaporulat (daganat) jelenik meg.

A prosztatarák a prosztata (dülmirigy) rosszindulatú daganatos megbetegedése. A férfiak halálozási statisztikájában kiemelt helyet foglal el, az 50 év feletti életkorban a gyakorisága növekszik, elérheti a 10 százalékot, megközelítőleg a 75. életévre kulminál. 


1. Mi a prosztata?

A prosztata egy kicsi, szelídgesztenye nagyságú mirigyes szerv, amely férfiaknál a húgyhólyag alatt helyezkedik el. Két szimmetrikus lebenyből áll. Felnőtt férfiakban kb.

További cikkeink...