Magyarországon a péniszrák előfordulása igen ritka, évente kevesebb, mint 100 ilyen rosszindulatú daganat fordul elő.
1. A hímvessző daganatról általában
A hímvesszőrák a férfi külső nemiszerv területén kialakuló rosszindulatú daganat. Leggyakrabban hám eredetű és a fityma bellemezéből indul ki.
2. Epidemiológia
Magyarországon évente kb. 50-70 új esetet regisztrálunk, életkort illetően a 60-70 éves korosztályban a leggyakoribb, de fiatalabb korban is előfordulhat.
Magyarországi adatok (Nemzeti Rákregiszter) QR kód
3. Kockázati tényezők
Legnagyobb kockázati tényezőnek a rossz higiénés szokások és szociális környezet, valamint az alacsony iskolázottság számít. Hajlamosíthat a daganat kialakulására a fitymaszűkület, a dohányzás és a cukorbetegség. Nagy szerepe van a szexuális úton terjedő betegségeknek (STD/STI) – humán papilloma vírus fertőzés és annak talaján kialakuló condyloma acuminatum, promiszkuitásnak. Hímvessző daganat alakulhat ki az idült gyulladásos folyamatokból a fityma és a makk területén és daganat megelőző állapotokból (praecancerosis).
4. Tünetek
Leggyakoribb tünet a hímvessző területén, leginkább a makkon, fityma bellemezén kialakuló fájdalmatlan elszíneződés. Tumor gyanúsak lehetnek a nem gyógyuló, régóta fennálló sebek, szövethiányra vagy fekélyre hasonlító eltérések. Elhanyagolt esetben nagyméretű karfiolszerű szövetszaporulat alakulhat ki, ami igen kellemetlen szagú, váladékozhat, vérezhet. Húgycsőhöz közeli elhelyezkedés esetében nehézvizelés, elvékonyodott vizeletsugár lehet a tünet.
A lágyéki nyirokcsomó megnagyobbodásra a fájdalmatlan, kemény tapintatú göbök hívhatják fel a figyelmet a lágyéki régióban.
Lágyéki és kismedencei nyirokcsomó érintettség esetén lábdagadás jelentkezhet. Általános tünetek (gyengeség, fogyás, étvágytalanság) is előfordulhatnak. A távoli áttétek tünetei változatosak lehetnek pl. tüdő – vérköpés, nehézlégzés, fulladás. A gyakorlatban az áttétek tünetei ritkák.
5. Kivizsgálás
Hímvessző daganat esetén az általános laboratóriumi vizsgálatok (teljes vérkép, vesefunkció, ionok, vizelet, citológia) rendszerint nem mutatnak eltérést.
Speciális tumor biomarkerek nem állnak a rendelkezésünkre.
Kivizsgálást tekintve a legfontosabb a hímvessző alapos fizikális vizsgálata, különös tekintettel a fityma bellemezére, a barlangos testek áttapintására. Kétoldali lágyéki (inguinalis) nyirokcsomók tapintása szükséges. Az esetleges távoli áttétek igazolására képalkotó vizsgálatok (mellkas-has-kismedencei kontrasztanyagos CT-vizsgálat) elvégzése különös fontossággal bír. MR-vizsgálat végezhető kontrasztanyag allergia esetén. Egyéb képalkotó vizsgálatok is rendelkezésünkre állnak, pl. csont szcintigraphia, PET-CT.
Invazív nyirokcsomó (sentinel nyirokcsomó) vizsgálat szövettanilag igazolt magasabb grádusú daganat, negatív lágyéki tapintási lelet és negatív CT-vizsgálat esetén ajánlott a szakmai irányelvek alapján.
Sebészi beavatkozás (mintavétel vagy tumor teljes eltávolítása) során nyert anyag szövettani vizsgálata ad pontos képet a betegség stádiumáról.
6. A hímvessző daganat típusai
A hímvessző tumor szövettani típusát tekintve leggyakrabban laphámsejtes carcinoma. A betegség kimenetelét leginkább meghatározhatja a tumor differenciáltsága (jól, közepesen, rosszul differenciált, sarcomatoid), tumor kiterjedtsége (nem-invazív / invazív tumorok). Más eredetű daganatok hímvessző áttétei (pl. prosztata, vastag-végbél, melanoma, mesenchymalis tumorok, lymphoma) ritkák. Az esetleges daganat megelőző állapotok (Bowenoid-papulosis, lichen sclerosus, pénisz intraepithelalis laesio (PeIN), óriás condylomatosis (Buschke-Löwenstein), Bowen-kór, Paget-kór) felismerése és eltávolítása preventiív szereppel bír.
QR kód tartalmazhatná a TNM beosztást
7. A hímvessző daganat kezelése és követése
A hímvessző daganat kezelésében az elsődleges kezelésnek a sebészi módszerek számítanak. Mérettől, elhelyezkedéstől, invazivitástól függően lehetséges kimetszés (excisio), makk részleges eltávolítása (glans resectio), makk teljes eltávolítása (glansectomia), hímvessző részleges csonkolása (penis resectio), hímvessző teljes csonkolása (penectomia), hímvessző teljes csonkolása és mindkét here eltávolítása (emasculinisatio) végzése. Nyirokcsomó áttétek fennállása esetén ezek kezelése szintén sebészi (kétoldali lágyéki nyirokcsomók eltávolítása (lymphadenectomia), ill. kismedencei nyirokcsomók eltávolítása). Távoli áttétes esetekben és kismedencei nyirokcsomó pozitivitás esetén szisztémás kemoterápiás kezelés javasolt 5-fluorouracil + cisplatin kombinációval.
8. A hímvessző daganat kialakulásának megelőzése
A hímvessző daganat kialakulásának megelőzésében a legfontosabb a megfelelő nemi szervi higiéne fenntartása és rossz szociális illetve környezeti tényezők lehetőség szerinti kerülése. Az esetlegesen fennálló fitymaszűkület sebészi kezelése körülmetéléssel preventív lehet. Javasolt a dohányzás elhagyása, cukorbetegség rendszeres kontrollja, diéta tartása, testsúly optimalizálása. Szexuális úton terjedő betegségek (STD/STI) megelőzésére óvszer használata, HPV elleni védőoltás alkalmazása, promiszkuitás kerülése javasolt.